Uruguayský Cimarron – to nejúžasnejší plemeno

Uruguayský Cimarron – to nejúžasnejší plemeno

ANAKIN Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo
ANAKIN Cerberus Illusion

Uruguayský Cimarron je velice inteligentní všestranné pracovní plemeno, výborný hlídač, rodinný pes a ten nejvěrnější společník. Charakterizuje ho absolutná loajalita vůči své rodině a pánovi. Chrání je i za cenu svého vlastního života. Cimarron je stínem svého pána, na kterého vzhlíží doslova jako na Boha. Je vždy poblíž čekajíc, kdy bude jeho pán něco od něj chtít, nebo kdy ho pohladí. Cimarron člověka neustále rozesmívá a hledá způsob, jak svému pánovi zpříjemnit den. Je zdrojem permanentní radosti a pozitivní nálady. Vstoupí-li Vám do života Cimarron, již si ho bez něj nebudete moci představit. Miluje děti a vychází bezproblémově se psy, kočkami i jinými zvířaty.

Vzhled Uruguayského Cimarrona

Uruguayský Cimarron je silný, kompaktní, středně velký pes. Výška v kohoutku je u psů od 58 do 61 cm a u fen od 55 do 58 cm. U obou pohlaví je tolerance ± 2 cm. Hmotnost u psů je od 38 do 45 kg a u fen od 33 do 40 kg. Silná kostra a dobře vyvinuté svaly mají za následek dobrou mobilitu a obratnost. [1]

BEULAH Cerberus Illusion - uruguaysky cimarron
BEULAH Cerberus Illusion

Skus je nůžkový. Standard povoluje nepřítomnost PM1. Ideální je ovšem plnochrupost. Oči středně velkého mandlového tvaru mají zvědavý výraz. Středně velké uši trojúhelníkové tvaru nesmí přiléhat k lícím, můžou být ve tvaru růže. V Uruguayi jsou uši tradičně kupírované do kruhového tvaru. Připomínají tím uši pumy. Krk je silný, ne příliš dlouhý. Kohoutek je výrazný. Horní linie je rovná. Hustý ocas je středně vysoko nasazený a sahá k patám. Hluboká, široká hruď má sahat minimálně po lokty. Žebra jsou dobře klenutá. [1]

TINU De Aqueronte - cimarron uruguayo at Cerberus Illusion kennel
TINU De Aqueronte

Cimarron má rovné a paralelní končetiny, a to při pohledu zepředu i zezadu. Zadní končetiny jsou dobře osvalené a silné. Pohyb je bez námahy, vpředu s dobrým předkrokom a vzadu s dobrým posunem. V pohybu jsou končetiny při pohledu zepředu i zezadu paralelní. Při zvýšení rychlosti pohybu je objeví tzv. single-tracking – tj. tlapy sbíhají do jedné liney. Hladká krátká srst má podsadu a není náročná na údržbu. Barva srsti může být žíhaná nebo plavá, s maskou nebo bez ní. Bílé znaky se můžou vyskytovat na hrdle, pod čelistí, na břiše, na přední části hrudníku a na spodní části nohou. Bílá barva na nohou nesmí přesahovat zápěstí nebo polovinu nártu. [1]

Uruguayský Cimarron má úžasnou povahu

Belona Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo
BELONA Cerberus Illusion

Díky svému vzhledu budí Cimarrony přirozený respekt. Popsat všeobecně povahu plemena je náročné. Charakter každého psa u všech plemen se liší a je jedinečný. Rozdíly jsou i mezi sourozenci z totožného vrhu. Kým jedno štěně je více pokojné, jiné může být aktivnější. Jedno štěně je tak veselé povahy, že vrtí celým svým tělem nejen ocasem, přičemž se neustále směje. Jiné je od narození vážné a usmívá se až později. Každopádně, chovem a cíleným výběrem lze zajistit téměř stejný charakter. Ten se pak stává charakteristickým pro danou krevní lineu. Při popisu charakteru Cimarronů se opírám o zkušenosti se svými vlastními psy v chovatelské stanici Cerberus Illusion a o informace získané od majitelů našich odchovů. Je vždy úlohou chovatele rozpoznat povahu konkrétního štěňátka. Pouze pak dokáže najít majitele, s kterým si stoprocentně sednou.

Uruguayský Cimarron – „recept“ na permanentní radost

cimarron uruguayo beowulf cerberus illusion - uruguayský cimarron
BEOWULF Cerberus Illusion

“Uruguayský cimarron – „recept“ na permanentní radost.” [2] Takhle bych nejjednodušeji charakterizovala povahu tohoto plemene. Cimarron se cítí nejlíp ve společnosti svého pána, s kterým si obvykle vytvoří velice silné pouto. Díky tomuto dokáže doslova číst jeho myšlenky. Vnímá náladu i pocity svého pána a adekvátně tomu přizpůsobuje své chování. Zbytečně neobtěžuje, pokud je pán nemocný nebo unavený. S pohlazením nebo hrou čeká na vhodný okamžik.

Pro svého pána udělá cokoliv

Duncan Cerberus Illusion - Novice Trick Dog
DUNCAN Cerberus Illusion

Již v útlém věku se snaží pochopit svého majitele a splnit všechny jeho přání. Stává se, že jeho pána obtěžuje přítomnost nějaké osoby nebo si nepřeje dotyčného připustit blíže. Cimarron to velice rychle vycítí. Pak, bez povelu jemným vrčením danou osobu udrží v patřičné vzdálenosti. Rychle dokáže vyhodnotit situaci a vhodně reagovat. Zůstane v klidu, pokud se k majiteli rozběhne malé dítě a skočí psovi kolem krku, jelikož ho chce pohladit. Pokud se ovšem k jeho pánovi přiblíží dospělý se zlým úmyslem (zvláště pokud se přiblíží zezadu), danou osobu bez povelu okamžitě zastaví. Cimarron je pes jednoho pána, ovšem nemá problém se změnou majitele v případě, pokud ho chápe.

Miluje cokoliv, co může dělat společně s námi

Anakin Duncan Cerberus Illusion peekaboo
ANAKIN Cerberus Illusion a jeho syn DUNCAN

I když mluvíme o pracovním plemenu, nemá extravagantní nároky na pohyb nebo na množství aktivit. Je spokojen i jako „gaučák“ po boku svého pána sledujícího televizi. Jakákoliv společná činnost s majitelem Cimarrona rozzáří štěstím. Následně pak můžeme být svědky jejich charakteristického úsměvu „od ucha k uchu“. Nadšení pro společné aktivity a naprostá oddanost majiteli z nich dělají fantastické pracovní psy. Jejich vysoká míra motivovanosti pramení z jejich vůle udělat cokoliv pro svého pána. Pracovní Cimarron z majitele většinou nespouští zrak čekajíc na jakýkoliv povel. Svou dobrou náladu z vykonané práce během okamžiku přenáší i na psovoda.

O historii Uruguayských Cimarronů se dočtěte zde. Historie má silný vliv na povahu i pracovní schopnosti Cimarronů.


Author: Gabriella Hurtos, Cerberus Illusion kennel, 15th October 2020

This article may not be rewritten, reprinted, reposted, excerpted or otherwise duplicated in any way without previous written permission of the author.
Sharing via social media with the help of implemented share buttons is allowed.


[1] FCI. 2017. Cimarrón Uruguayo (353). [online] <http://www.fci.be/en/nomenclature/CIMARRON-URUGUAYO-353.html>.
[2] PANÝRKOVÁ, Iveta. 2018. Uruguayský cimarron – „recept“ na permanentní radost. [online] <https://www.ecanis.cz/clanky/uruguaysky-cimarron-recept-na-permanentni-radost-_927.html>.

Comments are closed.