CLASS 11 – Pamlsky

CLASS 11 – Pamlsky

Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo pamlsky

Na začátku cvičení nového povelu, pejsky odměňujeme pamlsky i za ten nejmenší náznak vykonání povelu (např. při štěkání i za jemný náznak mrmlání) nebo přímo pamlskem v ruce navádíme pejska do požadovaní pozice (např. při nácviku povelu sedni, k noze, mezi nohy atd.).

Další krok

Později ovšem chceme od pejska čím dál více, tj. pejsek se musí čím dál více snažit. Pak odměňujeme až když skutečně zaštěká (nejen váhavě zakňučí), resp. když se skutečně posadí a podívá se na nás. Až v tento moment vybereme pamlsek z kapsy a pejska odměníme. Ze začátku můžeme použít pamlsek v ruce jako návnadu, ale později tohle již možné není, jelikož správně vykonaný trik je, až když to pejsek udělá “zdarma”.

Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo pamlsky

Jak odbourat pamlsky

Použití pamlsků dokážete eliminovat např. při výcviku “sedni” následovně:
1/ Nejdřív pejska navedete do požadovaní pozice pamlskem v ruce.
2/ Pak později, pamlsek máte schovaný. Řeknete “sedni” a hezky si počkáte, až se pejsek posadí. Může skákat, aby od vás dostal pamlsek nebo dělat cokoliv jiného – netrestejte, nekřičte na pejska – pokojně zůstaňte stát a ignorujte ho až do doby než se posadí.
3/ Když se už pejsek na povel “sedni” pokaždé posadí, začněte odměňovat náhodně (tj. po 2., 4., 1., 3. atd. vykonaní povelu – neodměňujte pravidelně jelikož pes si to zapamatuje!!!).

Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo pamlsky

Tenhle způsob (náhodného nepravidelného) odměňování psy motivuje více, jelikož nikdy neví, kdy dostanou odměnu. Nezapomínejme na to, že pamlsek není jediný druh odměny! Láskyplný, radostný pohled pána a slovní pochvala jsou stejně důležité. Totéž platí o pohlazení, nebo o hře s pejskem. A samozřejmě, oblíbená hračka pejska je taky úžasnou odměnou, kterou můžete během výcviku používat.

Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo
Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo

Přidejte se k nám na Facebooku EU Trick Dog Spark Team a dělejte více se svým psem!

Comments are closed.