Uruguayský Cimarron a pracovní schopnosti

Uruguayský Cimarron a pracovní schopnosti

ANAKIN Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo ladder pracovní schopnosti

Uruguayský Cimarron je velice inteligentní pes. Díky své minulosti má všestranné pracovní schopnosti. Je to výborný hlídač, lovec, rodinný pes a ten nejvěrnější společník. Nejlíp se cítí se svým pánem, pro kterého udělá doslova cokoliv. Již jako štěně se usiluje o to, aby porozuměl všemu, co jeho pán říká. Je to pes jednoho pána, se kterým si vytvoří velice silné pouto. Vnímá náladu, pocity svého pána a doslova mu čte myšlenky.

Současné použití

Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo - there can be only one

V současnosti se Uruguayský Cimarron používá na hlídání, obranu, lov (divočáků), při práci s dobytkem. V případě záchranářských účelů se používá na vyhledávaní osob pod zřícenými budovami, stopování zraněných či ztracených osob. Při použití na lovecké účely dokáže zvěř vystopovat i odchytit. V krajině původu funguje jako služebný pes v armádě a u policie. Rozsáhlé pracovní schopnosti Cimarronů umožňují jejich použití taky v rozličných druzích psích sportů. Někdo dělá se svým Cimarronem obedience (poslušnost). Jiný preferuje agility, bikejöring, caniscross, hard dog race nebo jiné druhy psích sportů.

Pes milující práci

Nadšení pro společné aktivity a naprostá oddanost majiteli z Cimarrona dělá fantastického pracovního psa. Jeho vysoká míra motivovanosti pramení z jeho vůle neustále se učit nové věci a udělat cokoliv pro svého pána. Cimarron, který má výborné pracovní schopnosti obvykle z majitele nespouští zrak. Čeká, kdy od něj jeho pán bude něco chtít. Miluje vše, co může dělat spolu s námi. Svou dobrou náladu z vykonané práce během okamžiku přenáší i na psovoda.

ANAKIN Cerberus Illusion cimarron uruguayo how to bond with your dog kisses

Pokud s Cimarronem člověk pracuje s láskou a trpělivostí, mnohonásobně se mu to vrátí v podobě šťastného, veselého a věčně se usmívajícího psa, který srší pozitivismem, který velmi rychle přenese i na své okolí. Je to zkrátka pes, který svou rodinu rozesměje den co den.“ [1]

Potomky pracovních Cimarronů

Stejně jako u jiných plemen, i tady platí, že potomky pracovních Cimarronů mají lepší pracovní potenciál a učí se mnohem rychleji než potomky po nepracujících rodičích. To je jeden z důvodů, proč se v chovatelské stanici Cerberus Illusion pracuje s každým psem. Momentálně již s třetí generací. Cimarrony jsou tady trénované v různých oblastech, a to především na základě potenciálu konkrétního psa.

Prvé dvě feny byly trénované dle IPO (stopa, poslušnost, obrana). Všechny psy projdou výcvikem dle kritérií kladených na služební psy v ozbrojených složkách. Tam se vyžaduje práce v rozličných prostředích (kluzké podlahy, podchody, schodiště, ve výškách, v ruchu a pod.) a za různých podmínek.
Právě od policejních psů se obvykle očekává, že ochrání svého pána, ovšem pokud na něj „vlítne“ malé dítě a chci si psa pohladit, zůstane v klidu. Cimarron dokáže intuitivně skvěle vyhodnotit situaci a adekvátně jednat.

Trikový Pes

Cimarroni v chovatelské stanici Cerberus Illusion momentálně úspěšně skládají zkoušky na příslušné stupně Trikového Psa. „Trick Dog“ je uznaný americkou AKC a kanadskou CKC. V rámci jednotlivých stupňů pes musí přeukázat dovednosti z různých oblastí. Patří mezi ně:

  • koordinace (pohyb přes překážky, balancování atd.),
  • práce s tlamou (včetně využití kořistnického pudu, aport a pod.),
  • manuální povely,
  • práce s tlapkou,
  • čichové práce (vyhledávání, stopování),
  • práce s nosem,
  • řetězec povelů.
ANAKIN Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo pracovní schopnosti

Anakin Cerberus Illusion získal prvé tři tituly (NTD, ITD, ATD) jako prvý Cimarronem na světě. Duncan Cerberus Illusion (syn Anakine) získal prvý titul ve věku pouhých 3 měsíců, další ve věku 4 měsíců a titul Advance Trick Dog (ATD) jako pětiměsíční štěně! Beowulf, Beulah a Belona mají aktuálně složené zkoušky NTD a ITD, přičemž všech pět psů je ještě ve výcviku. Zároveň, jako majitelka chovatelské stanice Cerberus Illusion jsem složila americké zkoušky na výcvikáře CTDI (Certified Trick Dog Instructor).

Výjimečné pracovní schopnosti

Naše odchovy se ve svých nových domovech věnují rozličným aktivitám, např. soutěží v Hard Dog Race nebo dělají agility. Jeden pes má v Německu složené zkoušky ze stopování, krom toho je trénovaný na vyhledávání lidí zasypaných pod zřícenými budovami.

Ailin Cerberus Illusion - Cimarron Uruguayo - Agility CIK

Cimarron je všestranným psem a je vhodnou volbou pro ty, kteří touží v prvním řadě po tom nejoddanějším společníkovi, s kterým hodlají trávit dostatek času (i pokud se bude jednat o gaučáka, který může se svým pánem sledovat televizi). Není „módním doplňkem“ na zahradu, kde bude celý den sám a majitele uvidí pouze při krmení. Jde o živou bytost s určitými potřebami a nároky, včetně těch citových. Výběr vhodného štěněte pro každou rodinu by měl být úlohou zkušeného chovatele. Pokud dokáže přesně odhalit skutečné potřeby budoucích majitelů jako i potenciál jednotlivých štěňátek, může každému nabídnout to NEJ štěňátko a pro každé štěně najít ten NEJ domov.


Author: Gabriella Hurtos, Cerberus Illusion kennel, 29th October 2020

This article may not be rewritten, reprinted, reposted, excerpted or otherwise duplicated in any way without previous written permission of the author.
Sharing via social media with the help of implemented share buttons is allowed.


[1] HURTOS, Gabriella. Uruguayský Cimarron. [online] <https://mag.webtrh.cz/plemena/uruguaysky-cimarron/>.

Comments are closed.