Ako v priebehu výcviku postupne odbúrať maškrty

Ako v priebehu výcviku postupne odbúrať maškrty

Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo reward maškrty

Na začiatku cvičenia nového povelu, psíkov odmeňujeme maškrtami aj za ten najmenší náznak vykonania povelu (napr. pri štekaní aj za jemný náznak mrmlania) alebo priamo maškrtou v ruke navádzame psíka do požadovanej pozície (napr. pri nácviku povelu sadni, k nohe, medzi nohy atď.).

Ďalší krok

Neskôr však chceme od psíka čím ďalej tým viac, t. j. psík sa musí čoraz viac snažiť. Potom odmeňujeme až keď skutočne zašteká (nielen váhavo zakňučí), resp. keď sa skutočne posadí a pozrie sa na nás. Až v tento moment vyberieme maškrtu z vrecka a psíka odmeníme. Zo začiatku môžeme použiť maškrtu v ruke ako návnadu, ale neskôr toto už možné nie je, pretože správne vykonaný trik je, až keď to psík urobí “zadarmo”.

Belona Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo ladder

Ako odbúrať maškrty

Použitie maškŕt dokážete eliminovať napr. pri výcviku “sadni” takto:
1 / Najskôr psíka navediete do požadovanej pozície maškrtou v ruke.
2 / Potom neskôr, maškrtu máte schovanú. Poviete “sadni” a pekne si počkáte, až sa psík posadí – až vtedy ho odmeníte. Môže skákať, aby od Vás dostal maškrtu alebo robiť čokoľvek iné – netrestajte, nekričte na psíka – pokojne zostaňte stáť a ignorujte ho až do doby než sa posadí.
3 / Keď sa už psík na povel “sadni” zakaždým posadí, začnite odmeňovať náhodne (t. j. po 2., 4., 1., 3. atď. vykonaní povelu – neodmeňujte pravidelne, pretože pes si to zapamätá!!!).

Duncan Cerberus Illusion Cimarron Uruguayo 19.12.2020

Tento spôsob (náhodného nepravidelného) odmeňovania psov motivuje viac, pretože nikdy nevedia, kedy dostanú odmenu. Nezabúdajme na to, že maškrta nie je jediný druh odmeny! Láskyplný, radostný pohľad pána a slovná pochvala sú rovnako dôležité. To isté platí o pohladení alebo o hre so psíkom. A samozrejme, obľúbená hračka psa je tiež úžasnou odmenou, ktorú môžete počas výcviku používať.

Duncan Cerberus Illusion kisses maškrty

Pridajte sa k nám na Facebooku EU Trick Dog Spark Team a robte viac so svojim psom!

Súčasť výcviku Trikového Psa

Výcvik Trikové Psa zahŕňa nasledujúce oblasti:
1/ Koordinácia
2/ Práca s tlamou
3/ Práca s labkou
4/ Práca s nosom
5/ Čuch (čuchové práce)
6/ Práca na diaľku
7/ Ručné signály
8/ Reťazec správania

Comments are closed.